Pazar, 7 Nisan 2024
00:00:00

🌎Şehir Listesi

🇹🇷
🇳🇱
🇬🇷
🇹🇭
🇷🇸
🇩🇪
🇨🇴
🇷🇴
🇭🇺
🇦🇷
🇸🇰
🇪🇬
🇿🇦
🇻🇪
🇲🇦
🇩🇰
🇧🇩
🇦🇪
🇻🇳
🇫🇮
🇮🇩
🇵🇰
🇺🇦
🇲🇾
🇳🇬
🇵🇪
🇵🇹
🇸🇮
🇬🇧
🇪🇸
🇵🇭
🇸🇦
🇲🇽
🇺🇾
🇨🇦
🇷🇺
🇮🇳
🇺🇸
🇳🇴
🇫🇷
🇨🇿
🇧🇷
🇮🇹
🇺🇸
🇨🇱
🇰🇷
🇨🇳
🇧🇬
🇸🇪
🇦🇺
🇹🇼
🇬🇪
🇮🇷
🇮🇱
🇦🇱
🇯🇵
🇨🇦
🇦🇹
🇱🇹
🇵🇱
🇳🇿
🇭🇷
🇵🇾
🇮🇶
🇮🇪
🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
🇨🇺
🇧🇴
🇺🇸
🇪🇨
🇩🇴
🇸🇬

Dünya Saatleri Nedir?

Dünya saatleri, uluslararası etkinlikler planlayanlar veya sık seyahat edenler için önemli bir araçtır. Bu sayfa, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin yerel saatlerini göstererek kullanıcıların bir bakışta saat dilimleri arasından seçim yapabilmesini sağlar.

Dünya Saatini Nasıl Kullanırım?

Dünya saatlerini görüntülemek için bu sayfayı açmanız yeterlidir. Sayfa varsayılan olarak, yerel saat ile saat kaç sorusuna cevap verecektir. Zaman dilimini değiştirmek veya istediğiniz başka şehrin saatini görüntülemek için, şehir listesindeki herhangi bir yere tıklayabilirsiniz.

Dünya Saatlerini Kimler Kontrol Etmeli?

Dünya saati, gezginler ve uluslararası profesyoneller için zamanı takip edebilmek adına paha biçilmez bir araçtır. Bu sayfa ile gideceğiniz yere göre zaman takibi yapabilir, dilediğiniz saat dilimini referans alarak plan yapabilirsiniz.

Yaz Saati Uygulaması Dikkate Alınıyor Mu?

Evet, yaz saati uygulaması (DST) bu sayfada dikkate alınmaktadır. Sayfa, saat dilimlerindeki mevsimsel değişiklikleri otomatik olarak dikkate almaktadır. Bu yüzden, bu sayfada gösterilen saatlerin her birinin doğru olduğuna emin olabilirsiniz.

Dünya Saati Listesinde Kaç Şehir Var?

Bu sayfada birçok ülkeden 50'den fazla dünya şehri yer almaktadır. Bu şehirlerin listesi sürekli olarak güncellenmektedir.

Eşgüdümlü Evrensel Zaman Nedir?

Eşgüdümlü evrensel zaman (UTC), diğer tüm saat dilimleri için bir referans noktasıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun aynıdır. Uluslararası etkinlikleri ve hava trafik kontrolü gibi hizmetleri koordine etmek için kullanılır.

Dünyada Kaç Farklı Saat Var?

Standart olarak 24 zaman dilimi vardır. Bu saat dilimlerinin her biri arasında bir saatlik fark vardır. Bu da tüm dünya için toplam 24 saate karşılık gelir. Ancak, coğrafi ve politik nedenlerden dolayı, 30 dakika veya 45 dakika farkı olan farklı birkaç saat dilimi daha vardır.

Gerçek Saat Hangi Ülkenin?

Başlangıç meridyeninin geçtiği yer olarak Londra, Greenwich kabul edilmektedir. Greenwich meridyenini esas alan Greenwich Mean Time (GMT) dünyanın zaman standardı (UTC+00:00) olarak belirlenmiştir. Dünyadaki 24 zaman dilimi, GMT'ye göre referans alınarak belirlenmiştir.

En Erken Saat Hangi Ülkede?

UTC+14:00 zaman dilimiyle, Kiribati dünyada en erken saatin olduğu ülkedir. Bu yüzden, her yıl yeni yıla giren ilk ülke Kiribati olmaktadır.

Hangi Ülkelerle Aynı Saat Dilimindeyiz?

Türkiye ile birlikte UTC+03:00 saat diliminde yer alan diğer ülkeler Bahreyn, Belarus, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Irak, Katar, Kenya, Komorlar, Kuveyt, Madagaskar, Somali, Suriye, Suudi Arabistan, Rusya, Tanzanya, Uganda, Ürdün ve Yemen'dir.

Türkiye ile Saat Farkı Olan Ülkeler Hangileridir?

Türkiye ile aynı saat diliminde olmayan tüm ülkelerle, Türkiye'nin saat farkı bulunmaktadır. Bu ülkelere örnek olarak:

  • Almanya: Kışları 2 saat geri, yazları 1 saat geri
  • Fransa: Kışları 2 saat geri, yazları 1 saat geri
  • İsveç: Kışları 2 saat geri, yazları 1 saat geri
  • İngiltere: Kışları 3 saat geri, yazları 2 saat geri
  • Japonya: 6 saat ileri
  • Malta: Kışları 2 saat geri, yazları 1 saat geri
  • Peru: 8 saat geri